Agrometeo Pogodynka

Home Wiatr Wiatry na świecie Strefy wiatrowe Tropikalne strefy ciszy
Strona używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Uznajemy, że kontynuując korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.
[Zamknij]

Tropikalne strefy ciszy


Tropikalne strefy ciszy - rejony podwyższonego ciśnienia położone symetrycznie na obydwu półkulach w rejonach zwrotnikowych. Są to obszary wstępowania równikowych mas powietrza.

Obszary te charakteryzują się wysokim ciśnieniem i temperaturą, niewielką ilością opadów oraz lekkimi, zmiennymi wiatrami, przeplatanymi okresami cisz.

Pas cisz zwrotnikowych na półkuli północnej zajmuje w przybliżeniu obszar między 30 i 35° szerokości geograficznej. Są to tzw. końskie szerokości. Rejon ten, z uwagi na zmienne i słabe wiatry, był w minionych wiekach równie poważnym utrudnieniem nawigacyjnym jak pas cisz równikowych (Doldrums). Obecnie szybkie i nowoczesne jachty i żaglowce, dodatkowo wyposażone w silniki, nie mają problemu z ich pokonaniem podczas rejsów oceanicznych.

Na półkuli południowej pas cisz zwrotnikowych obejmuje obszar między 25 i 35°S.

W praktyce, pasy ciszy przybierają postać dużych, stacjonarnych wyżów. Przykładem są atlantycki Wyż Azorski i pacyficzny Wyż Hawajski. Wyże te mają kluczowe znaczenie w kształtowaniu klimatu na północnym Atlantyku i w Europie (Wyż Azorski) oraz na północnym Oceanie Spokojnym i w Ameryce Północnej (Wyż Hawajski).