Agrometeo Pogodynka

Strona używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Uznajemy, że kontynuując korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.
[Zamknij]

Strefa równikowa (Doldrums)


Strefa równikowa - pas stale obniżonego ciśnienia w pobliżu równika, znany również pod nazwą Doldrums. Obszar ten charakteryzuje się zmienną pogodą, z częstymi ciszami, przeplatanymi burzami i gwałtownym opadem deszczu. Temperatura jest wysoka, przy dużej wilgotności. Wiatry słabe i zmienne.

Pas cisz równikowych liczący ok. 200-300 Mm od wieków stanowił poważny problem nawigacyjny dla żaglowców i jachtów. Dodatkowym utrudnieniem jest przemieszczanie się całej strefy wraz z ruchem Słońca: w lecie kilka stopni szerokości geograficznej na północ, w zimie - na południe.

Termin dotarcia do strefy równikowej i sposób jej przebycia, decyduje o sprawnym osiągnięciu wietrznej strefy pasatowej.

 

 

Marzy Ci się pełnomorski rejs? Zapraszamy na stronę: Rejsy Wyspy Kanaryjskie