Agrometeo Pogodynka

Home PORADNIK METEO Wiatr Wiatry lokalne Levanter

Levanter

Levanter (levante) - ciepły wiatr z kierunków wschodnich i północno-wschodnich, wiejący w zachodniej części Morza Śródziemnego, głównie na wybrzeżu hiszpańskim, Balearach, w Cieśninie Gibraltarskiej i Zatoce Kadyksu. Przynosi pogodę deszczową i pochmurną.

Wiatr ten powstaje najczęściej, gdy układ wysokiego ciśnienia formuje się nad zachodnią Europą lub Balearami, granicząc z niżem w rejonie Gibraltaru lub Maroka.

Levanter występuje przez cały rok, najczęściej jednak wiosną i jesienią. Wtedy też często osiąga siłę silnego sztormu.

W zimie sztormowy levanter bardzo często pojawia się jako "kontynuacja" sztormowego mistrala. W lecie najczęściej wieje umiarkowanie, siłę sztormu osiągając jedynie w rejonie Gibraltaru.

Szczególnie ciężkie warunki żeglugi mogą mieć miejsce właśnie w rejonie Cieśniny Gibraltarskiej, gdy sztormowy levanter wieje przeciwko silnemu wschodniemu prądowi z Atlantyku. Morze jest wówczas szczególnie wzburzone, poważnie utrudniając żeglugę jachtową.

Levanter jest doskonałym wiatrem dla windsurfurów i kitesurfurów. Położona niedaleko Gibraltaru Tarifa, gdzie levanter wieje często i mocno, to jeden z ich ulubionych spotów.

Innym wiatrem surferów jest: mistral

 

Czas ruszyć na morze? Zapraszamy:

Czarter Włochy