Agrometeo Pogodynka

Home PORADNIK METEO Wiatr Strefy wiatrowe Strefy wiatrów zachodnich

Strefy wiatrów zachodnich

Strefy wiatrów zachodnich - symetrycznie rozłożone na obydwu półkulach obszary, zlokalizowane w przybliżeniu między 45-65ºN i 35-65ºS. Dominują w nich silne wiatry z kierunków zachodnich, ciśnienie jest zmienne, występuje stosunkowo duży opad i zachmurzenie.

Powstanie stref wiatrów zachodnich jest efektem rozdzielenia się równikowych mas powietrza, które docierają w rejony zwrotnikowe. Część z nich wraca w kierunku równika w postaci wiatrów pasatowych, część przemieszcza się w wyższe szerokości, właśnie w postaci wiatrów zachodnich.

Strefy wiatrów zachodnich to obszary powstawania głębokich niżów, przemieszczających się z zachodu na wschód. Te właśnie niże kształtują w dużym stopniu pogodę np. na północnym Atlantyku i w Europie, niosąc ze sobą wiatry niejednokrotnie przekraczające siłę 60 węzłów.

Jednak najbardziej spektakularne wiatry zachodnie możemy zaobserwować na półkuli południowej. Tam, w związku z brakiem mas kontynentalnych które mogłyby je zatrzymać, wiatry te osiągają swoją maksymalną siłę. Krążą wokół Ziemi w nieustannym cyklu, wspartym dodatkowo silnym Prądem Wiatrów Zachodnich (Dryf Wiatrów Zachodnich).

To dlatego rejony te znane są wśród żeglarzy jako Ryczące Czterdziestki i Wściekłe Pięćdziesiątki. Są to najbardziej niebezpieczne i wymagające obszary żeglugowe na świecie, znane między innymi ze spektakularnych rejsów i regat oceanicznych.

Stąd też również wynika ponura sława Przylądka Horn. W jego pobliżu głębokie depresje nadciągające z zachodu napotykają jedyną przeszkodę, w postaci południowego cypla Ameryki Południowej. Pokonanie Cieśniny Drake'a i opłynięcie Hornu, stanowi poważne wyzwanie nawet dla załóg współczesnych jachtów.