Agrometeo Pogodynka

Home KITE Historia sportu

Historia sportu

 

Ludzie od zawsze pasjonowali się latawcami. Już w 478 roku przed naszą erą Chińczycy próbowali wykorzystać siłę ciągu latawca w celu przemieszczania się.

Jednak dopiero w 1826 roku udało się Georg’owi Pocockowi skonstruować latawiec, którym dało się sterować. Użył swojego wynalazku zamiast żagli, jako jedynego napędu jachtu.
 

 

Odtąd wielu śmiałków pobijało kolejne rekordy w długości i szybkości halsów małymi łódkami, jachtami i katamaranami z latawcami zamiast żagli.

Dla nas przełomowym okazał się być rok 1977. Wtedy to Holender Gilbertus Adrian Panhuisen pierwszy raz popłynął, stojąc na desce windsurfingowej, z wykorzystaniem siły ciągu latawca, jako napędu. Panhuisena uważa się za wynalazcę Kitesurfingu.
 

 

 


Kolejnym ważnym wydarzeniem w rozwoju naszego sportu jest skonstruowanie pompowanego, niezatapialnego, a przede wszystkim pozwalającego się wystartować samodzielnie z wody latawca. Dokonali tego francuscy bracia: Bruno i Dominique Legaignoux w 1984 roku. Swój wynalazek nazwali WIPIKA (Wind Powered Inflatable Action) i opatentowali.

     Pierwszy pompowany latawiec oraz szkic patentu

W latach osiemdziesiątych Andrea Kuhn płynie na desce wakeboardowej przy użyciu 25-metrowej parolotni. Latawiec braci Legaignoux okazuje się przełomowy: w roku 1987 Amerykanin Cory Roeseler płynie przy jego użyciu jako pierwszy pod wiatr. W 1994 roku obecny producent sprzętu Peter Lynn używa po raz pierwszy nazwy „kitesurfer” dla określenia katamaranu napędzanego latawcem. W 1997 roku firma F-One jako pierwsza produkuje deski przeznaczone do Kitesurfingu.

We wrześniu 1998 roku odbywają się na Maui (Hawaje) pierwsze zawody w Kitesurfingu, które wygrywa Flash Austin.
Rok później legenda windsurfingu Robby Naish wprowadza do produkcji czterolinkowy kite. Następuje dynamiczny rozwój nowej dyscypliny sportu.
Wielu zawodników windsurfingu i wakeboardingu zmienia specjalizacje na kite.

W roku 2000 kite dociera do Polski. Rok poźniej powstaje pierwsza polska kite-szkółka.

W roku 2001 rozgrywane są pierwsze Mistrzostwa Polski w Juracie, a rok później w Łebie odbywaja się pokazy Kitesurfingu w wykonaniu Robby”ego Naisha.

W roku 2003 zawiązuja się Stowarzyszenia Kitesurfingowe w Polsce, a od stycznia 2004 roku zaczyna ukazywać się Magazyn „Kitesurf”.

2005 – Młodzi Polacy Janek Korycki i Ania Grzesińska walczą o wysokie miejsca Pucharu Świata w Kitesurfingu i innych zawodów najwyższej rangi, a także dostają się do międzynarodowych pro-teamów największych firm kite: Naish i North.

2006 – Kite zawodów w Polsce jest więcej niż wakacyjnych weekendów, a Ania Grzesińska zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w Kitesurfingu, wygrywając jedną z edycji. Nowe konstrukcje kajtów BOW dominują rynek wypierając klasyczne C-shape.

Deski NOBILE produkowane w Polsce zostają uznane za najlepsze na świecie,wygrywając wiele testów.

2007Karolina Winkowska kilkukrotnie staje na podium Pucharu Świata, firmy kitowe udoskonalają konstrukcję w kierunku latawców typu Sigma. Produkcję kajtów zaczyna krajowa firma Sky-T, a polskie Szkoły Kitesurfingu przezywają oblężenie adeptów kite.


Wiktor Chyczewski – FreeMindTeam – sezon 2008

Kite jest nowoczesnym, dynamicznie rozwijającym się sportem uprawianym na całym świecie; hybrydą z pogranicza sportów wodnych i powietrznych

- pod stopami masz mała deskę, a rękoma sterujesz dużym, kolorowym latawcem, który ciągnie Cię dokładnie tam, gdzie chcesz. Czujesz, jak ujarzmiasz potężna siłę! To niesamowite przeżycie sprawia, że Kite znajduje rzesze wielbicieli wśród windsurferów, snowboarderów, żeglarzy, narciarzy i ludzi kochających siły natury.

Kite jest łatwy i szybki w nauce. Pierwsze ślizgi pod okiem doświadczonego instruktora i na dobrym szkoleniowym sprzęcie możesz wykonać już po kilu godzinach nauki! Fakt ten w połączeniu z niepowtarzalnymi wrażeniami powoduje, że sport ten błyskawicznie zyskuje zwolenników – ostatnie lata to boom kitesurfingowy. Na jeziorach i plażach znikają małe żagle, a w ich miejsce pojawiają się barwne latawce.

Kite jest praktyczny i uzależniający. Sprzęt do Kitesurfingu zmieścisz w średniej wielkości plecaku. Jest on przyjazny w użyciu i łatwy do opanowania.
Szybko nauczysz się, jak przy jego pomocy opanować jeziora i morza.

W zimie zastąpi Ci siłę grawitacji i górskie stoki, pozwalając na jazdę oraz skoki na snowboardzie i nartach tuż obok Twojego domu. Do szczęścia potrzebujesz jedynie wiatru – od tej pory będziesz myślał głównie o nim.


Na podstawie książki „Kite Szkoła Kitesurfingu” Dariusz Ziomek,
Opracował Wiktor Chyczewski www.kiteinstruktor.pl

 

 

 
Reklama